1948-ban,77 éve alakult meg Izrael állama és 155 éve született Dr. Büchler Sándor főrabbi, történész. A két évforduló mellett Izrael jelenlegi nehéz helyzete is adta az apropóját annak a konferenciának, amit az Immánuel Magyar-Izraeli Baráti Társaság és a Hit Gyülekezete rendezett. Elfogadta a meghívást Izrael állam magyarországi nagykövete is, aki kinevezése óta, budapesti tartózkodása mellett, első alkalommal Keszthely városát tisztelte meg látogatásával. Maya Kadosh a magyar-izraeli barátságról és a magyar kormánnyal való kapcsolatról a következőket mondta."A háború kapcsán egy egzisztenciális fenyegetettséggel kellett szembenéznie Izraelnek. Ezért ezek történelmi napok. Nem csak a nukleáris fenyegetésről volt szó, hanem a ballisztikus rakétákról is. De most egy új fázisba léphet ez és normalizálódhatnak, javulhatnak a kapcsolatok a környező országokkal is. Magyarországnak nagyon jó a viszonya Izraellel. Sőt a miniszterelnökök között baráti a kapcsolat. Mind a két ország ugyanazokért az értékekért küzd a demokrácia értékeiért és támogatják egymást ebben a küzdelemben."
A rendezvényen köszöntötték Fogarasi Márta holokauszt túlélőt.
Csótár András , a Zala Vármegyei Közgyűlés képviselője mondott köszönetet a nagykövetnek és tolmácsolta Nagy Bálint államtitkár üzenetét. Gondolataiban kiemelte, hogy a két ország közötti kapcsolat ápolásában nagy szerepe van az Immánuel Magyar-Izraeli Baráti Társaságnak."Ez a kapcsolat megbecsülésen és kölcsönös tiszteleten alapul. Keszthely története szorosan összefonódik a zsidó közösség múltjával és mindannyian büszkék vagyunk azokra, a híres zsidó származású keszthelyi szülöttekre,gondolok itt többek közöt Goldmark Károlyra. Schwarz Dávidra vagy Simon Böskére, akik maradandó értéket adtak városunknak."
Zala Vármegye Közgyűlésének alelnöke, Rétvári Róbert az Izrael alapítására emlékező konferencián a II. Világháborúban elhurcoltak kapcsán kiemelte, hogy kötelességünk méltó módon tisztelni azokat, akik számára nem volt visszatérés."A mai rendezvényre azért is szívesen jöttem, mert példaértékűnek tartom azt a hatalmas összefogást és a közös szent cél iránti elkötelezettséget, amellyel a háborús veszteségek utána világban szétszóródott zsidóság, az ősök sok évszázados álmát teljesítve, nem csak új otthont hozott létre az ígéret földjén, de azt minden tekintetben szervezett, erős és jól működő állammá tette."- mondta Rétvári Róbert.
Keszthely város alpolgármestere Kovács Viktória idézte fel a keszthelyi zsidóság történetét, a múlt letagadhatatlan éveit, amikor 829 zsidót hurcoltak el a városból. Izrael nagykövetét és a konferencia résztvevőit köszöntötte, Hévíz városánk képviselője, a Magyar-Izraeli Baráti Társaságok és Körök Országos Szövetségének alelnöke és a Keszthelyi Hit Gyülekezetének lelkésze. Az egész napos konferencián előadások hangzottak el a zsidóságról és Izrael állam újjáalakulásáról. A jelenlévők élvezhették a Sabbathsong Klezmer Band előadását is.
Hegedüs Éva - Keszthelyi Televízió