Az egyik épület a Szendrey-majorban van. Az 1880-as évek végén épült. Emléktábla is található rajta, melyen olvasható, hogy 1906-ban itt szállt meg Bartók Béla, amikor Keszthely környékén gyűjtött népdalokat, összesen 41-et. A valaha szebb napokat is látott ház falán már omlik a vakolat, több részét benőtte a növényzet.
A keszthelyi bauhaus építészet legjelentősebb alkotása, a Svastits Géza által tervezett közel 100 éves épület, az egykori Forrás Panzió. Eredetileg a pécsi Erzsébet-Tudományegyetem üdülőházaként épült 1935-ben. Később az Orvos-egészségügyi Dolgozók Üdülőjeként működött.
Az elhagyatott épületek másokat is érdekelnek. Az egyik különleges helyekkel foglalkozó blog, a KalandZóna 2023 decemberében járt a Szent-Gály villánál, azaz a volt Gesztenyés Kastély Panzióban, amely egykor gyermeküdülő és kollégium is volt. A látogatás során sok érdekességet találtak, egyebek között azt is, hogy 2004-ben volt itt utoljára szállóvendég.
A Múzeum utcában is található több olyan épület, amelyre érdemes odafigyelni. A Keszthelyi Városvédő Egyesület egyik célja az, hogy segítsenek ezeket észrevenni. Tavaly készítettek egy összeírást arról, hogy az elmúlt 10 évben milyen épületeket bontottak el a belvárosban. Sokkoló látványt nyújtott számukra az épített örökség eltűnése, ezért gondolták, hogy folytatni kell a gondolatmenetet.
„Ahogy láthatatlanul eltűnnek ezek az épületek azt vettük észre, hogy nagyon gyakran a feledés vagy a gondos gazda hiánya okozza azt, hogy olyan állapotba kerülnek az épületek, hogy már nincs is más választása a tulajdonosnak, mint hogy elbontsa és újat építsen helyette. Az új épületek mai technológiával már nem tudják ezt a plusz értéket hordozni, ami Keszthelynek az identitásához, a város karakteréhez hozzátartozik, ezért gondoltuk mindenképpen azt, hogy próbálunk valahogyan aktívan ebben a folyamatban részt venni.” - mondta el Béres Attila építészmérnök, a Keszthelyi Városvédő Egyesület egyik alapítója.
Jó példákat is mutatnak be. Ilyen például a Sopron utcai Népművészeti Alkotóház, vagy a 2021-ben az Év Balatoni Háza díjjal is kitüntetett Castelli-villa. Ez Kurucz Szabolcs építész tervei alapján újult meg. Az eredeti állapotban rekonstruált házon jól látható, ahogy a múlt találkozik a jelennel. Nem csak a régi építészeti stílus megtartására, annak az újjal való ötvözésére törekedtek, hanem egy élhető környezet kialakítására is.
„Én azt gondolom, hogy körülbelül feles arány lesz. Talán az érdeklődés vagy az aktivitás nagyobb a problémák körül, mint a jó példák körül, de mindenképpen a jó példák adhatnak erőt ahhoz, hogy a folyamat itt pozitív irányba lendüljön tovább.” - tette hozzá az építészmérnök.
A városvédők kiemelték, hogy a figyelemfelkeltésen túl az egyesület aktívan végez tanácsadó és szakértői tevékenységet is. Önkormányzati, állami és vállalati tulajdonú épületek, értékek kapcsán is igyekeznek szaktudásuknak megfelelő területeken műemlékvédelmi, természetvédelmi vonatkozású, segítő szándékú javaslatokat megfogalmazni.
Lendvai Bianka - Keszthelyi TV