Az énekkarok versengésének az idén is a Balatoni Múzeum adott otthont. 33 kórus méretteti meg magát az idei Helikonon, sokan közülük rendszeres vendégei a seregszemlének. A fellépők mindig nagy örömmel jönnek a Helikoni Ünnepségekre.
"Nagyon jó volt ismét visszajönni egy ismerős közegbe. Nagyon-nagyon szeretem a Balatoni Múzeumot, ez egy nagyon jó lehetőség a kórusoknak, mert az akusztika megadja a megfelelő lehetőséget, hogy összemérjük magunkat” - mondta Lehota András Péter nagyknizsai diák.
Afrikai törzsi dallamok is felcsendültek a múzeumban, a többség azonban az egyházi és világi kórusművek közül válogatott. A zsűri elsősorban a tiszta éneklést és a kottahűséget vette figyelembe a pontozásnál, de fontosnak tartották azt is, hogy az előadók személyisége is megjelenjen a színpadon.
Hartyányi Judit zsűri, karnagy: „Nagyon fontos az, hogy milyen karakter az, amit ők megvalósítanak a kottából. Tehát a leírtakon kívül sokkal inkább fontos, hogy a személyiségét adja a karnagy, az énekesek is, hogy hajlékony legyen.”
A népdal, népzene, néptánc kategóriák versenye a GESZ sportcsarnokban zajlik. 91 műsorszámot, köztük 13 népzenészt, 39 népi énekest és 40 néptáncost- szólistát és csoportot- értékel az idei Helikonon a szakmai zsűri.
"Gyönyörűen fejlődnek a dolgok és fejlesztik a kórus éneklést, a táncokat, a népdalokat. Gyönyörűen Minden tájegységet vesznek. Erdélyit is, Kárpát-medencei zenéket, több helyszínről" - nyilatkozta Pál Lajos Magyarország Érdemes Művésze, a zsűri elnöke.
Már a nyitó napon nagyon sok fiatal mutatta meg a néphagyományok iránti érdeklődését.
"A néptánc szerintem az egyik legszebb önkifejezési forma az összes művészet közül" -vallja Lenkovics Lóránt, a nagykanizsai Dr. Mező Ferenc Gimnázium és SZKI tanulója.
A világhírű magyar néptánc és népzene szépségeit a középiskolások nagy örömmel hozták Keszthelyre.
Kisvári Réka, a Szekszárdi Garay János Gimnázium tanulója: "Nagy lelkesedéssel készültünk az egész versenyre. Én már két éve is voltam ezen. Akkor is nagyon élveztük. Rengeteget próbáltunk. Mindig a tökéletességre szeretnénk hajazni."
A középiskolások művészeti fesztiválján a Balaton Színház ad otthont a színjátszás kategóriának. A bemutatók előtt már nagy izgalommal készülődtek a fiatalok. Egymás között is szívesen osztották meg a közös alkotás, téma feldolgozás élményét, a Helikonra való készülődés izgalmait.
"Mi már nagyon régóta vártuk a Helikont és minden második évben erre várunk. Egy olyan darabbal készültünk, ami a globális idő problémákat dolgozza fel" - mondta Szentimrey-Vén Dániel, a veszprémi Lovassy László Gimnázium diákja.
Látványban, kreativitásban és kiváló előadásmódban nem volt hiány. A színpadra vitt darabok vegyes képet mutattak. Arany János: Ágnes asszony című darabján át David Campt: Rabmadarak angol drámájáig számos művet feldolgoztak az iskolai színjátszók. A szereplők a darab bemutatása után szívesen beszéltek a mű mondanivalójáról.
Tímár Szonja, a Pécsi Janus Pannonius Gimnázium diákja: , Azt gondolom, hogy fontos üzenet, hogy sajnos nagyon sokszor nem vesszük észre, hogy valaminek a rabjai vagyunk és ennek a felismerésnek meg kell történnie és aztán cselekednünk kell."
A két napos versengésben huszonnégy iskola színjátszói állnak színpadra, hogy szakmai zsűri előtt mutassák meg tehetségüket. A diákok a helikoni fődíjért, illetve arany-, ezüst- és bronz minősítésekért versengenek.
Regman Karola, Hegedüs Éva - Keszthelyi TV