Szaktudás, hosszas előkészület és komoly fizikai munka is szükséges az első magyar gyártású traktor beindításához. A Hofferek ősének titulált erőgép nyersolajjal működik. Ez a legértékesebb darab a Georgikon gyűjteményében. A Magyarországon ma fellelhető – működőképes – Hofferek közül ez a legidősebb, 1924-ben gyártották.
Más különleges masinákat is elindítottak. Közép-Európában csak itt látható az angliai Fowler gyárban készített kétgépes gőzeke, 1910-ben gyártották őket. A szén lapátolása, vagy a gépek kezelése férfi embert kíván – gondolhatnánk. Ám a géptalálkozón a szebbik nem sem félt bekoszolni a kezét.
Kiss Noémi: „Mivel apukám kezeli a gőzgépet, ezért engem is érdekelt ez az egész és mivel egyedül csinálja az egészet, így gondoltam besegítek neki egy kicsit.”
1897-es a legkorábbi gőzgép, aminek a miniatűr mását elkészítette Bagyó Árpád. A keszthelyi szerszámkészítő és üzemmérnök nagy megszállottja a gépeknek. Azt mondja, hogy az izgalom az az érzés, ami vezérli ezeknek a gyártásánál: "Az az igazi érzés ebben, amikor elindul, addig az embert annyira piszkálja a dolog, hogy miért nem indul. Tulajdonképpen nagyon sokszor melléje is mentem, mert ezeket úgy hívják, hogy oszcilloszkóp rendszerrel működő berendezés. Itt a vezérléssel egy tizedet a csatornával elmegyek, nem indul el.”
Az idei géptalálkozóra egy újdonsággal is készültek a szervezők. Több állomásos feladatra vállalkozhattak az érdeklődők. E során kipróbálhatták a kézi cséplés, vagy a gabonaőrlést, de volt termény és magfelismerés is. Fiatalok és idősek is nagy számban jöttek el a rendezvényre.
„Eljöttünk, mert a papám szereti a traktorokat, meg, hogy megnézzük, hogy milyen volt régen” - mondta Kollár Erik.
A Georgikon Majortörténeti Kiállítóhely a kiemelt emlékhelyek között számon tartott műemlék. A mezőgazdaság valamennyi ágazatába betekintést nyerhetnek itt a látogatók. Kiemelt cél a tárgyi értékmentés és a szellemi örökség átadása is.
Szabóné Lázár Ibolya, a Georgikon Majortörténeti Kiállítóhely vezetője: „Mi, mint mezőgazdasági múzeum, nem csak az agrárhagyományokat, hanem mint a keszthelyi Georgikon Majormúzeum, a georgikoni hagyományokat is szeretnénk fenntartani, ezt átadni az embereknek és mindig egy kicsit belecsempészni talán a gondolatukba, hogy nem csak a jelen a fontos, nem csak a jövőnket építjük, hanem úgy teljes az egész, hogy ha a múlttal is tudunk foglalkozni.”
A Georgikon Majortörténeti Kiállítóhely szezonálisan várja a látogatókat. Húsvétkor nyitotta meg kapuit és Márton napkor, november közepéig zárja be kiállításait. A géptalálkozó mellett kiemelt program a Múzeumok éjszakája, de a nyáron még számos rendezvénnyel várják a vendégeket.
Hársfalvi Ákos - Keszthelyi TV