Aquila János a Magyar Királyság délnyugati részén alkotó freskófestő volt a 14. században. A kor egyik leghíresebb freskófestője készítette a veleméri Szentháromság templom, illetve a mára határainkon túlra került nagytótlaki, mártonhelyi és a toronyhelyi templom freskóit. Ezeket dolgozta fel Olasz Ferenc. Az alsópáhoki származású Príma díjas fotográfus a 70-es években kezdte el fényképezni az említett templomokat, de kalandos úton elveszett a nyersanyaga.
„Erre szokták mondani azt, hogy a könyveknek is meg van a maga sorsuk és a maguk élete, hát ennek a könyvnek is megvolt. És aztán valamelyik évben felhívott az X kiadónak a mostani művészeti igazgatója, hogy most megtalálták a kétszázvalahány színes diapozitívot – 6x6-os diákat – egy szekrény aljában le volt takarva, és két doboz tele volt” - idézte fel Olasz Ferenc.
Az eredetileg tervezett 1978-as kiadás helyett így most 2017-ben jelenhetett meg az Aguila János freskóit egyedülálló módon feldolgozó album.
A fotográfust és munkáját Papp Lajos szívsebész méltatta. A professzor kifejtette, hogy a művészek a teremtőtől kapott égi csatornán keresztül az angyalok, az Isten üzenetét képesek közvetíteni. Papp Lajos szerint a világ csodáinak megcsodálása mellett nem fordítunk kellő figyelmet az olyan itthoni csodákra, mint amik az albumban láthatóak.
„Nem biztos, hogy el tudok menni, de ott vagyok pillanatról pillanatra és több mint 600 éve egy művész azt a pillanatot rögzítette, azt az arcot…azt nem kitalálta, mint ahogy itt is gyönyörű arcok vannak, de ezek egyediek, soha nem volt, soha nem lesz arcok. Azok is soha nem volt előtte, soha nem volt utána. Azt a pillanatot megragadva elhozza több mint hatszáz év távolságából” - mondta el a közönségnek papp Lajos, aki a könyv bemutatója mellett adventi gondolatait is megosztotta a teltházas közönséggel.
Hársfalvi Ákos - Keszthelyi TV