A burnout szindróma, vagy más néven kiégés bárkit elérhet a munkahelyén. Az, aki állandóan ugyanazt végzi éveken, évtizedeken keresztül, szinte biztosan kimerül fizikailag, érzelmileg és mentálisan is. Ez nem csak a munka minőségének rovására megy, akár egészségkárosodás is kialakulhat. Ezt azonban meg tudja előzni, ha a motivációnkat fenn tudjuk tartani.
Programigazgatónk, Manninger Beáta meghívására érkezett Pilát Gábor televíziónkhoz, hogy előadást tartson a motivációról és a stabilitásról. Az író-előadó és egyben tréningvezető évtizedek óta tart cégeknek is szervezetfejlesztést. Előadásai felnyitják a szemeket arra, hogy senki sem kivétel, bárkinél előfordulhat motiválatlanság, rosszabb esetben etikátlanság. A feladatok kiosztása nélkül pedig elkerülhetetlen a fejetlenség egy-egy cégnél.
„Minél nagyobb a cég, annál nagyobb a zűrzavar. Úgyhogy én azt gondolom, hogy a lefektetett játékszabályok nélkül, anélkül, hogy mondjuk kitisztázzák a posztokat, feladatokat, felelősségköröket a megfelelő ember kerüljön a megfelelő helyre mindezek nélkül egy kicsit sarkosan azt mondom, de mégis van áthallás, az egy kicsit olyan mint taxi nélkül taxizni. Hogy csinálunk valamit, meg haladunk, de olyan bizonytalan a célba érés.”
Pilát Gábor ismertette a motivációs szinteket és az etikátlanság spirálját is. A nyitott ciklusok megszűntetésére is mutatott megoldásokat stábunknak. Hangsúlyozta, fontos, hogy felismerjék egy cégnél a problémákat. Innentől pedig el kell jutni a gyakorlati megoldásokhoz is.
„Mi nem 2-3-500 fős multinacionális vállalat vagyunk. Tehát tényleg néhány embernek kell napi szinten a saját munkáját összekoordinálnia. Még ez is néha nehezen szokott menni. Nem rossz szándékból, nem rossz indulatból nehéz néha koordinálni. Azt gondolom, hogy olyan dolgokra világított rá Pilát Gábor, amit lehet, hogy tudtunk, de nem tudatosítottunk. És nagyon egyszerűen bevezethetőek a hétköznapokba. Látszólag egyszerűen. Tehát nem kell hozzá anyagi forrás.” - fogalmazott Regman Karola programigazgató-helyettes.
Pilát Gábor arra is felhívta a figyelmet, hogy minden döntés eredetileg rajtunk áll. Ezt időben felismerve könnyebben változtathatunk a megrögzött szokásokon. Ellenkező esetben egy idő után a döntés lehet, hogy nélkülünk születik meg.
Lendvai Bianka - Keszthelyi TV