1971. október 3-án nyílt meg az Első Balatoni Kisgrafikai Biennálé. A mostani tárlaton többségében azon művészek alkotásait állították ki, akik ötven éve is bemutatkoztak a Balatoni Múzeumban. A kiállítás alapját a tavaly elhunyt dr. Poór Ferenc gyűjteménye szolgáltatta. 2015-ben kapta ajándékba az intézmény a 14.500 darabot számláló kollekciót. A múzeum munkatársai a pandémai idején végzett gyűjteménykezelés során vették elő a kisgrafikákat.
„Ezzel egy időben jött a Poór-család megkeresése, hogy az évfordulóra mit szólnánk hozzá, ha egy emlékkiállítást rendeznénk, akkor már mi is láttuk, hogy ez egy nagyon jó gyűjtemény, nagyon jó anyag van benne, ismeretlen a nagyközönség számára” - mondta Németh Péter, a Balatoni Múzeum igazgatója.
Az ex librisek sokszorosított grafikai eljárással készülnek. Grafikájuk és szövegük révén is tulajdonosukra utalnak a könyv kötéstáblájának belső oldalára ragasztott papírlapok.Poór Ferenc ötlete volt a Balatoni Kisgrafikai Biennálé. Visszaemlékezésében dr. Müller Róbert elmondta, Poór Ferenc az egész Dunántúlon végezte művészetpártoló tevékenységét: „Alapító tagja volt 1959-ben a Kisgrafika Barátok Körének és hivatásának, hitvallásának tartotta ezt a gyűjtőszenvedélyt és ennek az elterjesztését, népszerűsítését és egy darabig ő gondozta – amíg Veszprémbe nem került – a Balatoni Múzeumnak a gyűjteményét.”
A kiállításmegnyitón jelen voltak Poór Ferenc családjának tagjai. Fia, Zoltán elmondta, boldog éveket töltöttek Keszthelyen. Hangsúlyozta, nagyon fontos a közgyűjteményben őrzött értékeknek a megbecsülése.
„A közgyűjtemények nagyon fontosak és azt gondolom, hogy Keszthely városa és maga a Balatoni múzeum a legalkalmasabb arra, hogy ezt a gyűjteményt és mást is gondozzon és őrizzen” - nyilatkozta dr. Poór Zoltán.
A tárlat kurátora Kardos Laura, aki nem főállású művészettörténészként segíti a múzeum munkáját.
Hársfalvi Ákos - Keszthelyi TV