Nem csak a tanév alatt, hanem a nyári időszakban is számos vállalkozás foglalkoztat szakgimnáziumi és szakközépiskolai tanulókat. A diákok ezzel teljesíthetik a nyári, összefüggő gyakorlati idejüket, a vállalkozások pedig számos kedvezményt vehetnek igénybe. A foglalkoztatást szabályozó törvény azonban évről évre változik, ezért fontos, hogy a cégek képviselői tájékozódjanak a vonatkozó szabályokról.
„Nekünk azért fontos ez, mert a vállalat, amelyiket képviselem, az a vállalat már évek óta foglalkozik ipari tanulókkal, oktatással. Az ipari tanulók oktatásánál is majdnem szinte azt lehet mondani, hogy évente változik a törvény, változnak a jogszabályok. Én úgy gondolom, hogy aki naprakész akar lenni ebből a dologból, annak minden olyan lehetőséget ki kell használni, ahol olyan tapasztalatot vagy olyan érdekes információt kaphat, ami a későbbiek folyamán mindenféleképpen jó lesz.” - mondta az egyik helyi vállalkozó, Szabó György.
A Zala Megyei Kereskedelmi és Iparkamara csütörtökön tartott fórumot, amelyen szó esett a legfontosabb változásokról. Elhangzott, az idei évtől megjelenik a tanuló-előszerződés és az érettségi mellé szerezhető mellék-szakképesítés lehetősége is. Bangó-Rodek Viktória kiemelte, a jövőben lehetőség nyílik ágazati képzőközpontok kialakítására, júniustól pedig az ágazati kézségközpontok is megkezdik a működésüket. A fórumon szó esett a tanulók foglalkoztatásának előnyeiről is.
„Azért volna fontos, hogy minél több vállalkozás lépjen be a duális képzésbe, mint gyakorlati képzőhely, hiszen akkor a saját utánpótlásukat is kitaníthatják. Amint végez, sikeres szakmai vizsgát tesz az adott tanuló, utána a kedvezményes lehetőségeket igénybe véve a saját munkavállalójaként folytathatja a munkát és segíthetik egymást, hiszen ő már megismerte a diák képességeit, a diák pedig már beintegrálódott az adott céghez, tudja a rendjét, tudja a szokásait.” - tájékoztatott a Zala Megyei Kereskedelmi és Iparkamara szakképzési csoportvezetője.
A pályázati lehetőségek kapcsán a csoportvezető a vállalkozók figyelmébe ajánlotta a pályakezdők támogatását célzó gyakornoki programot. Ez lehetővé teszi a végzett tanulók továbbfoglalkoztatását, bértámogatás igénybe vétele mellett. Számos pályázat lehetőséget biztosít eszközbeszerzésre vagy épületenergetikai fejlesztésre is.
„Jelen pillanatban a kis- és középvállalkozások számára van nagyon sok nyílt vagy még mindig nyitva lévő pályázat. Amint említettem, továbbfoglalkoztatásra, munkaerő felvételre van nagyon sok támogatási lehetőség. Ezek a pályázatok vagy bért és járulékot, vagy az egyiket-másikat támogatják, de van olyan konstrukció, amelyben eszközt is lehet amellett beszerezni, hogy mondjuk foglalkoztat akár egy megváltozott munkaképességűt, vagy egy pályakezdő, 25 év alatti diákot.” - emelte ki Bangó-Rodek Viktória.
Keszthelyen a VSZK és az Asbóth iskola képez a legnagyobb számban ipari tanulókat. Ők a tankonyhák és tanműhelyek mellett a térség számos vállalkozójánál teljesíthetik a gyakorlati idejüket. A fórum célja a vállalkozók tájékoztatása mellett, hogy minél több cég vegyen részt a duális képzés támogatásában.
Regman Karola - Keszthelyi TV