A Balatoni Múzeum vezetése szerint az év elején előkerült zsidó kincsleletből nyílt kiállítás volt a 2019-es év legnagyobb sikere. A felbecsülhetetlen értékű pénz- és ékszergyűjteménnyel a város a nemzetközi sajtóban is megjelent. Szintén nagy érdeklődés kísérte a„”Castrum Virtuale – Egy késő római erőd a Balaton-partján” című kiállítást. Ezekkel együtt összesen 11 időszaki kiállítást nyitottak meg. A látogatók száma meghaladta tavaly a 25 ezret.
2019-ben befedték a múzeum északi belső udvarát. Itt egy múzeumpedagógiai foglalkoztató teret és látványraktárt kezdtek el kialakítani, ezt áprilisban tervezik átadni a nagyközönségnek. Megújult a Halápy-terem. Az intézmény a Nemzeti Kulturális Alap pályázati támogatásának köszönhetően javíttatta ki és újíttatta fel a 24 darabot számláló festménykollekciót.Az intézmény Közösségi múzeum díjban részesült tavaly, mivel szoros kapcsolatot ápol a helyi közösségekkel és bevonja őket a munkába. Ilyen például a közösségi régészet és a MŰSZAK-kal megvalósított képzőművészeti kiállítás is. Már az idei év programja is körvonalazódott.
Havasi Bálint múzeumigazgató: „Nyolc időszaki kiállítást fogunk idén megrendezni, melyek közül kiemelném az avarok madártávlatból című kiállítást, melyet júniusban fogunk nyitni. A másik kiállítás pedig elsősorban a helyiek érdeklődésére tarthat számot, ez a Nagyváthy iskola történetét bemutató kiállítás lesz.”
Természetesen 2019-ben is zajlottak a múzeumpedagógiai foglalkozások, illetve a táborok. Az intézmény célja, hogy a múzeumban felhalmozott gyűjtemény és tudás érthető módon jusson el a gyerekekhez.
Németh Péter igazgatóhelyettes, múzeumpedagógus: „Egész sikeres évet zártak 2019-ben a Balatoni Múzeum múzeumpedagógiai programjai. Közel 3000 diák vett részt a programjainkon, akár benti, akár külsős programokra gondolok itt. Ez 107 foglalkozást jelent és ehhez még hozzá kell vennünk a 7 táborunkat, melyeken 140 diák vett részt és meg kell említenek a sikeres családi programjainkat, amik a Múzeumok őszi fesztiválja keretében zajlottak.”
A vezetőség szerint ez elsősorban annak köszönhető, hogy az év elején előkerült zsidó kincslelet témája köré építették fel a programok javát. Az előadások mellett a keszthelyi zsinagógába és temetőbe is elkalauzolták az érdeklődőket.
Hársfalvi Ákos - Keszthelyi TV