A szarvasmarha létszám 2013-tól kezdve lassú emelkedésnek indult a megyében, a sertéságazat azonban a 2010-es évi adatokhoz képest jelentősen növekedett, 28%-os emelkedés tapasztalható. Folyamatos javulást mutatnak a növénytermesztési eredmények is Zalában, sőt olykor az országos átlagokat is meghaladják. 2019-ben az őszi búzából 6, a triticaléból 5, a kukoricából 8,5 a burgonyából pedig majdnem 27 tonnát tudtak betakarítani a gazdák. A gyümölcsök között az alma, a kajszibarack és a meggy termésátlagában jeleskedtek a zalaiak.
A 2019-es eredményekről sajtótájékoztató keretében számolt be Süle Katalin a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Zala megyei elnöke. Mint hangsúlyozta, a fejlesztések között sikeresen zárult a falugazdász program, melynek keretében célirányosabb segítséget tudtak nyújtani a szakemberek a gazdálkodóknak.
„A falugazdászoknak a működését, a tevékenységüket megpróbáltuk átszervezni. Azt mutatják az eredmények, hogy nagyon hatékony és nagyon jó eredményeket sikerült minden településen elérni. A működési rendről a falugazdászok az érintett gazdákat értesítették, a tevékenységi körük lényegesen bővült. Egyet szeretnék kiemelni, tápanyag gazdálkodási tervet is, illetve a szükséges talajminták beszerzését is segítik, a gazdálkodók, ha kérik, akkor a teljes tápanyag gazdálkodási tervet elkészítjük számukra.”
Süle Katalin beszámolt arról is, hogy a fejlődés érdekében elengedhetetlen a vidékfejlesztés. Ennek megfelelően több együttműködés valósult meg, többek között a Balaton Fejlesztési Tanáccsal, a megyei kereskedelmi és iparkamarával, határon túli cégekkel, valamint a NAK tagja lett a Megyei Paktumnak is. Ezek a megállapodások többek között a fiatal gazdákat is segíthetik.
„Nagy öröm számunkra, hogy mérhető a gazdaságátadási szándék is és egyre több fiatal itt a megyében próbálkozik a gazdaságok átvételével. Illetve ki is terjesztik a tevékenységüket és látunk némi elmozdulást most már a feldolgozott termékek irányában. Szeretnénk ezt segíteni, ezért egyrészt folyamatosan frissítjük a piackeresőnket, valamint egyre több gazdálkodót, termelőt tudunk segíteni a tényleges piacra jutásra.”
A kamara tervei között szerepel, hogy jövőre bővíteni szeretnék a termékfeldolgozást, illetve a lehető legtöbb termelőt ösztönöznék az értékesítésre.
Lendvai Bianka - Keszthelyi TV