Kiadványok, levelezések, fotók és különféle dokumentumok segítségével lehet megismerni az első Helikoni Ünnepségek történetét. A Fejér György Városi Könyvtár vitrinjeiben az 1800-as évek elejétől egészen 1932-ig megtalálhatóak a keszthelyi Helikon legfontosabb emlékei.
A kiállítást megnyitó Cséby Géza örömmel fogadta ezt a tárlatot, mely szerinte hozzájárul ahhoz, hogy jobban és pontosabban megismerjék az érdeklődők a Helikoni Ünnepségeket.
„Újjászülető irodalmunk bölcsőjénél ott álltak a Helikon géniuszai is.” – így értékelte az első Helikoni Ünnepségeket Keresztury Dezső. 1817 és 1819 között összesen öt alkalommal szervezte meg Festetics György a Helikont. A gróf halála után megrekedt ünnepséglegközelebb 1921-ben zajlott, melynek apropóját a 100 éves évforduló adta, a négy éves csúszás a világháború miatt volt. Végezetül 1932-ben a Balatoni Íróhét keretében zajlott le az utolsó ókori Helikon.
A könyvtárban megnyílt kiállítás ezekbe az alkalmakba nyújt részletes betekintést.
A tárlatot rendező Pelcz István szerint a május végéig látható dokumentumok jól mutatják be, hogy a Helikoni Ünnepségek hogyan is zajlottak annak idején.
A Helikoni Ünnepségek Története kiállítás második része a Balatoni Múzeumban nyílik majd március 26-án.
A múzeum épületében az archív fotók mellett több más tárgyi emléket sorakoztatnak majd fel, melyek a közelmúlt hangulatát adják vissza az érdeklődőknek.
Hársfalvi Ákos - Keszthelyi TV