A természeti környezettel kapcsolatos világörökségi címre a Helikon Kastélymúzeum közös pályázat keretében pályázik. Hosszú és nehéz folyamat a világörökséghez való csatlakozás. A törekvést a Balatoni Fejlesztési Tanács és a Zala Megyei Közgyűlés is támogatta.
Szakemberek javasolták, hogy Fenékpuszta is szerepeljen, így több kor bemutatására van lehetőség. Mindemellett a várományosi listát is erősíti. A listára kerülés számos előnnyel jár. A listán való szereplés joga szinte azonos az elnyert cím jogaival.
Ebből következik, hogy mind a kötöttségek, mind a lehetőségek azonosak, turisztikai, marketing értéke pedig nagy - mondta Pálinkás Róbert. Cselovszki Zoltán, a Forster Gyula Nemzeti Örökséggazdálkodási és Szolgáltatási Központ elnöke adott tájékoztatást arról, hogy a központ elvégezte a lista tentatív vizsgálatát, melyet minden évben el kell végezni. A vizsgálat során derült ki, hogy a Párizsnak bejelentett jegyzéken csak a Tihanyi félsziget szerepelt. A felülvizsgálatról és a várható eredményekről beszélt.
Cselovszki Zoltán szerint, a kultúrtáj a legbonyolultabb szakmai előterjesztés, de mivel az európai helyszínek közül ebből van a legkevesebb, így van esély arra, hogy el is nyeri a Balaton felvidék a világörökség címet.
Mint arról korábban hírta adtunk, Manninger Jenő, a Zala Megyei Közgyűlés elnöke, országgyűlési képviselő, mint a Balaton Fejlesztési Tanács tagja azt javasolta, hogy a kastély szerepeljen a világörökség várományosi helyszínei között, amelyet a keszthelyi képviselő-testület és a Balaton Fejlesztési Tanács is támogatott.
Manninger Jenő a sajtótájékoztatón arról beszélt, hogy a Világörökséggel kapcsolatos szakmai feladatokat végző Forster Gyula Nemzeti Örökséggazdálkodási és Szolgáltatási Központ azért tartották fontosnak az egyeztetést, mert a legutóbbi listán nem szerepelt egyértelműen a kastélymúzeum és a Festetics-örökség. Hazánk műemlékei és turisztikai látnivalói között a Festetics kastély megállja a helyét, ezért fontos, hogy megcélozhassuk ezt a címet. Az azonban, hogy mikor lehet világörökségi helyszín a kastély, nem rajtunk múlik - tette hozzá az elnök.
Az UNESCO által 1972-ben alapított Világörökségi Program lényege, hogy a résztvevő ország vállalja, hogy a területén fekvő világörökségi helyszíneket megőrzi a későbbi generációk számára. Miért hasznos a cím elnyerése? Egyet jelent a turisztikai kereslet bővülésével, illetve olyan pluszforrásokhoz jut az adott helyszín, amely a megőrzéshez nyújt anyagi támogatást. A világon jelenleg 759 kulturális, 193 természeti és 29 vegyes világörökségi helyszín található. Hollókő, az első hazai világörökségi helyszín.
Keszthelyi Televízió - Hegedüs Éva