A Georgikon Tanüzemének szőlészeti ágazatvezetője mutatja a Cserszegtomajon előállított alanyvesszőt. A szőlő szaporítóanyag elkészítése, azaz a vesszőszedés és pucolás január és március között zajlik. A szaporító anyagra nagy szükséglet van hazánkban. Alanyvesszőből importra is szorul az ágazat. Horváth Norbert nagy oltási és szőlőültetési kedvet tapasztal. A Georgikonon nagyságrendileg negyvenezer nemes és húszezer alanyvesszőt adnak el, köztük számos keszthelyi fajtát is.
A szaporítóanyag előállítása ezentúl kulturált és rendezett körülmények közt folyhat a Venyige házban. A Georgikon Tanüzem a Zalaszentgróti Leader csoport tagjaként hat másik résztvevővel pályázott. A tanüzem végül 20 millió forintos támogatást nyert, melyet 3 millió forinttal kiegészítve újította fel az épületet.
Az épület átadója a Georgikon Kar Kertészeti Tanszék szakmai napjának részeként történt meg Cserszegtomajon.
A szőlősgazdák hagyományos metszési bemutatón vehettek részt. Kocsis László, a Kertészeti Tanszék vezetője elmondta, hogy ez a munkafolyamat a legfontosabb a szőlőtermesztésben. A gazda ilyenkor alapozza meg a termést. A bemutatón fontos tanácsokat hallhattak a résztvevők.
Az idei termést még korai lenne megbecsülni. Az elmúlt év borai viszont elkészültek és változatos képet mutatnak. Kocsis László szerint a termés mennyiség jóval elmaradt ez előző évekhez képest. Minőségre akadnak kiváló borok is. A termőhelyi adottságok miatt még egy olyan nehéz évben is mint a 2014-es, nem lehet panasza a szőlősgazdáknak.
Hársfalvi Ákos - Keszthelyi TV